„A jelenlegi képviselő-testületnek 2020-ban megadatott a lehetőség, hogy új elvek mentén a kerület lakosainak valós érdekeit tartsa szem előtt és végre az ember legyen a középpontban Újpest költségvetésében” – mondta el Déri Tibor polgármester az önkormányzat február 27-i ülésén, ahol a testület 15 igen, 6 nem arányban elfogadta a kerület idei költségvetését.
A költségvetés tárgyalása előtt Déri Tibor polgármester expozéjában kiemelte: mindenkinek tudnia kell, hogy az új vezetés rendkívül súlyos gazdasági helyzetben vette át a kerületet.
„Az előző években egy nagyon jelentős közvagyonfelélés zajlott, ezért idén, a kormányzati hurráoptimizmus ellenére, rendkívül nehéz anyagi helyzetben kellett megalkotnunk a költségvetést” – fogalmazott a kerület első embere, aki tételesen felsorolta, mi mindent élt föl az előző vezetés. Kiemelte, hogy a ciklusban kirívó mértékben nőtt az ingatlanértékesítések száma, a korábbi kerületvezetés pedig az elmúlt 9 évben közel 10 milliárd forintnyi forgalomképes vagyont értékesített. Emellett szerinte számos, vélhetően túlárazott presztízsberuházás valósult meg, az idei költsgévetést pedig közel 2,2 milliárd forint, a tavalyi évben kötött szerződések áthúzódó kötelezettségeiből származó kiadás terheli. Ezen felül emlékeztetett a városi vagyonkezelő 2,5 milliárd forintos hitelállományára is, ami szintén az előző ciklus hozadéka.
Déri kiemelte, hogy a költségvetés emberközpontú és gondoskodó, mert:
- az önkormányzat tiszteletben tartja a nyugdíjasokat, biztosítja számukra, hogy szabadon költhessék el a nekik ítélt támogatást (összesen 129 millió forintnyi, 5000 forint értékű Újpest +Megbecsülés-utalvány keretében);
- az egészségügyben a szakorvosi dolgozók és az ellátásra szorulók érdekeit részesíti előnyben, és valóban csökkenteni szeretné a várólistákat;
- hanyagolja az értelmetlen presztízsberuházásokat; illetve:
- támogatja a gyerekgondozókat, a családsegítőket és az idősgondozókat.
- a fakivágások és a betondzsungel helyett tömeges faültetéseket és parképítéseket tartalmaz, például a káposztásmegyeri parkerdő és a Szent István téri zöldberuházás terveit.
- az egyes projekteket a vezetés átgondoltan és költséghatékonyan akarja megtervezni;
- óvatosan és észszerűen akar gazdálkodni a forrásokkal;
- ennek jegyében egy 721 millió forintos egyensúlyi tartalékot is létrehoztak.
Trippon Norbert alpolgármester emlékeztetett, hogy az állam „rendkívül rossz költségvetési paramétereket biztosít” az önkormányzat számára, és „folyamatosan szorítja ki a szuszt” a településvezetésekből. Az iparűzési adót érintő új tervek kapcsán kiemelte: ha a kormány elfogadja a koncepciót, Újpest akár 1 milliárd forintos bevételtől is eleshet.
Ezen túl említette az egészségügyi ellátás színvonalának növelését, az SZTK fejlesztését, a káposztásmegyeri családsegítő központ létrehozását.
Trippon kiemelte, hogy 1,7 milliárd forintot különítettek el parképítésre, lakásfelújításra pedig közel félmilliárd forint áll rendelkezésre.
Külön kitért a Görgey úti szolgáltatóházra. A projektet az önkormányzat szerint észszerűsíteni kell, mert nonszensz, hogy egy ilyen létesítményt 500 millió forintból akart megépíteni az előző kerületvezetés.
Hangsúlyozta, hogy az Újpesti Kulturális Központot is kellő mértékben támogatják, illetve Czigler László alpolgármester javaslatára a rendőrök, a mentők és a tűzoltók is kiemelt jutalomban részesülnek majd, illetve a közterület-felügyelet létszámát is öt fővel tervezik bővíteni.
Nagy István, a helyi Fidesz frakcióvezetője a szavazás előtti felszólalásában kritizálta a költségvetés tervezetét, melyhez több módosító indítványt is benyújtott.
A politikus további okostantermek létesítésére, az iskolai ablakcsereprogram folytatására, az Újpesti Egészségügyi Szolgáltató Nonprofit Kft. támogatásának növelésére, a Rex Alapítvány támogatására, általános tartalékképzésre, nyugdíjastámogatásra és intézményi felújításokra javasolt pluszforrásokat. Ezek mellett komolyan megnyirbálta volna többek között az Újpesti Sajtó Szolgáltató és Nonprofit Kft. támogatására és tartalékkeretére, az Újpesti Városgondnokság tartalékkeretére, valamint az Újpesti Vagyonkezelő Zrt. tartalékkeretére elkülönített összegeket.
Nagy István a vita során úgy fogalmazott, hogy „ez a költségvetés a jövőt fogja felélni, ezért nem fogjuk elfogadni”.
A fideszes módosító indítványok közül végül egyedül a Rex Alapítványnak juttatott plusztámogatást emelte be a költségvetésbe a képviselő-testület, a többit 6 igen és 15 nem szavazattal elutasították (ugyanakkor lesznek olyanok, amelyek lehetőségét a jövőben még megvizsgálják).
Teljes megrökönyödés
Trippon Norbert alpolgármester a Nyárindító+ program megszüntetésére irányuló javaslattal kapcsolatban úgy fogalmazott: „Egészen megdöbbent, hogy el szeretnék törölni a Nyárindító+ programot, mert ez azt jelenti, hogy önök nem akarnak nyár elején kétheti jutalmat adni a bölcsődei gondozónőknek, az óvónőknek és a szociális intézményekben dolgozóknak. Azt gondolom, hogy ez elég felháborító, tekintettel arra, hogy például a bölcsődékben sokan nettó 130 ezer forintot keresnek, önök pedig sajnálják tőlük, hogy 65 ezer forint jutalommal kezdhessék a nyári szezont. Ez olyan dolgozó- és emberellenes javaslat, ami számomra már értelmezhetetlen.”
Elkezdődött az irányváltás
A vita után a képviselő-testület 15 igen, 6 nem arányban elfogadta a kerület idei költségvetését.
A képviselő-testület egyhangúlag megszavazta Déri Tibor polgármester előterjesztését is, melynek értelmében az önkormányzat támogatásáról biztosítja a Székely Nemzeti Tanács európai polgári kezdeményezését, melynek célja, hogy uniós jogszabály szülessen a nemzeti régiók kiemelt támogatásáról.